Prezenty ogólnie podzielić możemy na praktyczne oraz symboliczne. Te pierwsze wręczane są przy okazji świąt, imienin, Walentynek, itp. Wiemy, czego potrzebuje obdarowywana osoba i staramy sie wyjść tym życzeniom na przeciw. Przy specjalnych okazjach - a do takich bez wątpienia należą 30. urodziny - postawić należy na prezent symboliczny, czyli taki, który na długo zapisze się w pamięci, będzie źródłem miłych wspomnień oraz podkreśli wyjątkowość uroczystości.
Oczywiście wszystko zależy od preferencji jubilata. Możemy zamówić namalowanie jego portretu lub przy pewnej dozie umiejętności sami to zrobić. Zmontować pamiątkowy film, przeplatany zdjęciami ze wspólnie spędzonych chwil. Za pomocą programu komputerowego "wmontować" fikcyjny artykuł ze zdjęciami do ulubionego magazynu sportowego czy muzycznego. Prezenty zrobione własnoręcznie są o wiele silniejszym nośnikiem pozytywnych emocji, świadczą o poświęconym czasie i uwadze, są atrakcyjnym, spersonifikowanym gadżetem, którym miło jest chwalić się innym.
Kolejną możliwością jest przyjrzenie się hobby i zainteresowaniom obdarowywanego i w miejsce pamiątkowego prezentu zapewnienie mu niezapomnianych wrażeń. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które sprzedają vouchery na udział w niecodziennych atrakcjach. Skok ze spadochronem, lot balonem, strzelanie z kilku rodzajów broni - poza dawką adrenaliny przyniosą wspomnienia, które zostaną na zawsze. Ważne, by prezent był dopasowany preferencji użytkownika i nie wymagał od niego określenia granicy własnych możliwości. Leniuchowi podarujmy więc kupon na weekend w SPA, a miłośnikowi ryzyka - jazdę samochodem rajdowym. Wprawdzie ceny takich atrakcji są stosunkowo wysokie, ale podobny podarunek przy rozłożeniu na kilka osób nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu a sprawi, że nasz jubilat na zawsze zapamięta swoje trzydzieste urodziny.
Komentarze